travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Düzce

Düzce
Düzce Batı Karadeniz’in tek antik kenti olarak ayakta kalan, günümüzde ise önemli idari, ekonomik ve sosyal gelişmelerle hep yükselme yolunda olan bir ilimiz. Düzce; Bolu ili topraklarının batı ve kuzeyinde, Sakarya'nın doğusunda ve Zonguldak'ın güneybatısında yer alır. Kuzeyinde Karadeniz ile sınırdır.  Düzce eskiden Bolu iline bağlı bir ilçeydi ancak 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra kısa sürede yeniden kalkınabilmesi için; 09 Aralık 1999 tarihinde 81. il olmuştur. Düzce,Akçakoca turizmi ile çok kısa sürede büyük bir büyüme atağına girmiştir.
Özet Bilgi
Düzce'nin tarihi 14. yy'dan daha gerisine dayanmamaktadır. Ancak Düzce’nin 8 km kuzeyinde yeralan Konuralp Kasabası'nın tarihi MÖ 3.yy'a kadar dayanmaktadır. Konuralp'ın mevcut arkeolojik eserlerden saptandığı kadarıyla zengin bir tarihi vardır. Konuralp M.Ö.74 yılına kadar Bilecik, Bolu, Kocaeli ve Sakarya şehirlerini kaplayan bir alanda hakimiyet süren BITHYNIA Devleti'nin önemli şehirlerinden birisiydi ve adıda ''Prusias Pros Hypios'' (Melen Kenarındaki Prusias)dı.Yağmur ormanları olarak adlandırılan ormanları, birbirinden güzel yaylaları, tabiat harikası Samandere ve Güzeldere Şelaleleri, Efteni Kuş Cenneti, kaplıcaları, yaylaları ve akarsuları ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin ayakta kalan tek Antik Kenti Prusias – Konuralp Müzesi ile görülmeye değer bir ildir. 
Gezi Rehberi
Samandere Şelalesi
Samandere Şelalesi (Tabiat Anıtı) Düzce’nin güneydoğusunda, il merkezine 26 km. mesafede Samandere Köyü sınırları içinde bulunan ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşmuş ve Orman Bakanlığı’nca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 metrelik dere boyunca, anıt ağaçlar, 3 adet şelale ve birde Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm bulunmaktadır.
Konuralp Müzesi
Batı Karadeniz’in tek antik kenti olan Konuralp Düzce’nin beldesi ve iç içe Antik Roma Kenti olan ” Prusias Ad Hypium” üzerine kurulmuştur. Konuralp müzesinde, 1825 adet arkeolojik, 456 adet etnografik, 3837 adet sikke olmak üzere toplam 6118 adet eser bulunmaktadır. Bu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya, taş eserler salonları ile sikke bölümlerinde sergilenmektedir.
Efteni Gölü
Efteni Gölü 100 metre yükseklikte, Düzce ile Gölyaka’nın sınırları içinde kalmaktadır. Düzce’nin 14 km. güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan derelerin oluşturmuş olduğu tatlı su gölüdür. Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Göl,1992 yılında Orman Bakanlığı Milli Parklar Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma statüsüne alınmış olup, avlanmak yasaktır. Yaklaşık 150 çeşit su kuşu türüne ev sahipliği yapan gölde, Kuğu, Karabatak, Flamingo, Su Tavuğu, Boz Kaz, Yeşilbaş Ördek, Sakar Meke, Sumru, Kız Kuşu, Çulluk, Balık Kartalı, Balıkçıl, Yılan Boyun, Angıt ilk göze çarpan kuş türleridir. Efteni Gölü çevresinde gölün izlenebilmesi için kuş seyir terasları ile ziyaretçilerin bilgi alabileceği bir de tanıtım merkezi bulunmaktadır.
Akcakoca
Düzce’nin kuzeyinde ve Karadeniz kıyısında yer alan şirin ilçesi Akçakoca, bir tatil ve turizm cennetidir. Karadeniz sahilinde doğal yapısı ile dikkat çeken bu ilçe yaz ayları boyunca özellikle çevre ilçelerde yaşayanların ve bir çok turistin uğrak yeridir. Bu sahil şehrinde çok sayıda otel, pansiyon, kamping ve restorantlar turizme hizmet vermektedir. 
Binef At Çiftliği
2003 yılında Düzce’de kurulan Binef at çiftliği binicilik ve restaurant hizmeti sunmak amaçlı, 20 bin metrekare arazi üzerine otantik mimariyle kurulmuş bir işletmedir.
Bir aile işletmesi olan Binef at çiftliği, yöresel ürünlerden oluşan açık büfe köy kahvaltısı, birbirinden leziz yöreye özel ev yemekleri ve ızgara çeşitleri ile huzurlu bir gün geçirmek için iddialı bir mekan.
Çerkes mutfağının birbirinden leziz ürünlerinden de tadabileceğiniz Binef at çiftliği, At binmek ve keyifli zaman geöirmek için ideal bir mekan. 
Güzeldere Şelalesi
Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Güzeldere Şelalesi Düzce’ye 28, Gölyaka’ya da 16 km. uzaklıktadır. Güzeldere Köyü’nde Bıçkı Deresi üzerinde bulunan bu şelale 135 m. yüksekliğindedir. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiştir. Şelalenin bulunduğu alanda kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman söğüdü, orman gülü, kara yemiş, papaz külahı ağaçları vardır. Ayrıca burada çeşitli yaban hayvanları bulunmaktadır.
Aktaş Şelalesi

Akçakoca şehir merkezine 11 Km. mesafede Aktaş köyünde yer alan şelale, doğası, çevresindeki zengin bitki örtüsü ile Akçakoca'da görülmeye değer doğal güzelliklerdendir.50 mt. yüksekten düşen şelalenin sesi ve görüntüsü büyüleyicidir.

Ceneviz Kalesi

 Akçakoca şehir merkezine 3 Kilometre mesafede, hem tarih hem de doğayı yaşayabileceğiniz, Akçakoca gezinizde görmeniz gereken bir yerdir.

Cenevizliler tarafından inşa edilen kale, günümüzde turizme kazandırıldıktan sonra, özellikle Akçakoca'da yaşayanların manzarası ile huzur buldukları, rahatça piknik yapabildikleri, kalenin hemen önündeki masmavi denizi ile büyüleyen plajdan keyifle denize girdikleri bir yer olmuştur

Aydınpınar Şelalesi

Türkiye’nin şiir tadında güzelliklerinden biridir Aydınpınar Şelalesi. Merkez ilçeye bağlı olan Aydınpınar Köyü’ndeki şelale aynı zamanda yürüyüş parkuruna sahiptir.Orta zorluğa sahip olan parkurda yürürken şelalenin dışında birçok doğal güzelliğe de şahit olacaksınız. Meşe, gürgen, kestane gibi çeşitli ağaçların bulunduğu ormanın içinde trekking yapabilir ve çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede bulunan bungalov evlerde de konaklamayı tercih edebilirsiniz.Düzce’nin tabiat harikalarından biri olan Ayınpınar Şelalesi gezinizde çevredeki alabalık tesislerinde yemek yiyebilirsiniz.

Melen Çayı

En heyecanlı rafting alanlarından biri olan Melen Çayı,Düzce’de bulunmaktadır. Tam bir rafting hayranlarının mutlaka geldikleri Melen Çayı çok farlı heyecanlar sunmaktadır.Düzce, Marmara bölgesinde rafting denince akla ilk gelen yerlerden biri. Melen Çayı rafting tutkunlarının vazgeçilmez adresi. Özellikle mart-nisan-mayıs aylarında debisi yükselen Melen Çayı’nda rafting yapmak hem adrenalin hem de keyif dolu bir aktivite.
Melen Çayı çevresinde keşfedeceğiniz çok detay olacak. Çayın su seviyesi yüksek olduğu için rafting sonunda ıslanmış, bitkin ve donmuş olursunuz; ancak yeterince keyifli ve mutlu hissedeceksiniz kendinizi.

Fakıllı Mağarası

 Akçakoca şehir merkezine 8 Km. mesafede yer alan mağara1012 mt. uzunluğundadır.

350 mt. ziyarete açık olan mağara, damlataş bakımından oldukça zengindir. Astım ve nefes darlığı hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Diğer Bilgiler
Tarih
Düzce’nin bilinen tarihi M.Ö.1390 yıllarına kadar gitmektedir. Bu zaman içinde yöre, birçok kavmin ve devletin istilasına maruz kalmıştır. Bu nedenle, çevre tarih öncesi ve sonrası Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşımaktadır. Yörenin osmanlı hakimiyetine geçişi Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey tarafından 1323 yılında gerçekleşmiştir.
17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerini yaşayan Düzce 1′i yeni 6′sı eski ilçe dahil edilerek 09 Aralık 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla il statüsüne kavuşturulmuştur.

Coğrafya
Düzce Batı Karadeniz Havzası içinde yer alır. Düzce doğusunda Bolu, batısında Sakarya ve kuzeydoğusunda Zonguldak illeri ile komşudur. Denizden yüksekliği 120-180 metre arasında değişmektedir. Belli başlı akarsuları Büyük Melen Çayı, Küçük Melen Çayı, Asar Suyu, Uğur Suyu ve Aksu Deresi'dir.Bitki örtüsü olarak oldukça zengin ve yeşilin her görüntüsü vardır. Ovada kavak, fındık ve çeşitli meyve ağaçlarına, yüksek kesimlerde kayın, meşe, köknar, kızılağaç, çam ağaçların bulunduğu zengin orman alanlarına sahiptir. Ayrıca dik meyilli yüksek olan yerlerde zamanla açılmış fındık bahçeleri geniş yer teşkil etmektedir. Bölgede yazlar sıcak,kışlar soğuk geçmesine rağmen iklimi, Batı Karadeniz iklimi ile Orta Anadolu iklimi arasında geçiş niteliğindedir.
Düzce ilinin ilçeleri; Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gökyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca’dır.

Gölyaka: Gölyaka ilçesi Batı Karadeniz Bölgesi, batı sınırları içerisinde Düzce ilinin en batı ucunda yer almaktadır. Gölyaka su kaynakları yaylaları ve ormanlarıyla bir çekim merkezi olarak kendisini göstermektedir. 
Cumayeri: Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri ilçesi Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte bu ile bağlanmıştır. 
Çilimli: Çilimli Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce ili, batısında Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi bulunmaktadır.Özellikle kış aylarında Düzce Ovası’nda görülen sis tabakasına Çilimli ve civarında rastalınmamakta bu nedenle yerleşim alanı olarak ideal bir konumdadır. 
Gümüşova: İlçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce Ovası'nın bitişiğindedir. Avlanmanın serbest olduğu dönemlerde ilçeden geçen Melen Çayı’nda balık avcılığı yapılmaktadır. İlçe fındık, çay, kayın ve ceviz gibi Karadeniz iklimine has bitki dokusuna sahiptir. 
Kaynaşlı: Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Bolu Dağı’nın Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur.12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu Fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır. 
Yığılca: Batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrili bulunmaktadır. 

Gezilecek Yerler:
Güzeldere Şelalesi: Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafededir. Güzeldere Şelalesi 135 m. yüksekliktedir ve estetik yönden yörede ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

Plajlar
Melenağzı Köyü ve Plajı: Akçakoca’nın 13 km batısında bulunan bu Melenağzı Köyü’nde balıkçılık hayli önemlidir. Köy içinden geçerek Karadeniz’e dökülen Melen Çayı, balıkçı teknelerinin barındığı doğal bir liman görünümündedir. Irmak boyunca teknelerle gezi imkanı vardır. Sahil boyunca geniş plajlar, kır kahveleri, gazinolar ve kamping alanları bulunmaktadır.
Karaburun Köyü ve Plajı: Akçakoca ilçesine 10 km. uzaklıktadır.Yeşil ile mavinin içiçe geçtiği Karaburun Plajı, doğal kumsalı, şirin ev ve pansiyonları, kır kahveleri, lokanta ve gazinolarıyla yaz aylarının en önde gelen dinlenme ve eğlenme yerlerindendir.
Edilli Ağzı Plajı: Ormanla denizin adeta kucaklaştığı bu alanda geniş ve doğal plajlar, özellikle sakin yer arayanlar için ideal bir ortamdır.
Çayağzı Kumpınar ve Akkaya Köyü: Karadeniz Ereğli yolu üzerinde, Akçakoca merkezinin 7 km doğusunda başlayan ve sahil boyunca uzanan geniş doğal plajları büyük rağbet gören bu yörede, ormanlar arasında akan derelerde balıkçılık yapılabiliyor. Orman içi piknik ve yürüyüş alanları bulunan bölge kuş avcılığı için de uygundur.

Ne Yenir?
Düzce ilinde yöresel yemekler olarak, Arnavut Böreği, Şıl Börek, Göbete ve Mantısı, Katlama, Sarı Burma ve Su Böreği, Boşnak Böreği ve Tatlısı, Gözleme, Höşmerim ve Tavuklu Keşkeği, Lepsi, Mamursa ve Halujları, Kara Lahana Yemeği ve Mısır Ekmeği sayılabilir.

Ne Alınır?
Düzce’den alınabilecek şeyler olarak yörenin en önemli tarımsal ürünü olan fındık ile tütün kolonyası sayılabilir.

Yapmadan Dönme...
Akçakoca Ceneviz Kalesi’ni gezmeden,
Aydınpınar Beldesi’nde tereyağda alabalık yemeden,
Konuralp Müzesi’ni gezmeden,
Efteni Kuş Cenneti ile Güzeldere Şelalesi’ni görmeden,
Kaynaşlı’da et-mangal yapmadan,
Fındık-tütün kolonyası almadan,
Dönmeyin...
Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.