travelterminal.net'e Hoşgeldiniz Lütfen giriş yapmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
Kullanıcı Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
ÜYE GİRİŞİ
 
 
ÜYE KAYIT
 
 

Konya Şeb-i Arus Turlarımız başladı

Türkiye’nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Konya, adı hoşgörüyle bütünleşmiş olan Hz. Mevlana’ya ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenle sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında yaşayan insanlar tüm farklılıkları ve renkleriyle Mevlana’nın hoşgörüsü çağrısına kayıtsız kalamayarak Konya’da bir araya geliyorlar.

Konya’da Mevlana’nın ölüm yıldönümlerinde ‘’vuslat yıldönümü’’ adıyla programlar tertip edilmektedir. Mevlana ise ölümü Şeb-i Arus (düğün gecesi), sevgiliye kavuşma günü olarak gördüğü içindir ki düzenlenen programlara ‘’vuslat yıldönümü’’ adı verilmiştir.
Kişinin Mevlâna’dan aldığı ilham ile Allah’a ulaşmak için yaptığı manevi yolculuğu, yani insanın Mirâc’ını anlatan bu törene de Mukabele veya Sema töreni, bir başka deyişle “Mevlevi Mukâbelesi” adı verilmişti. “Karşılaşma” anlamındaki Mukâbele terimiyle anlatılmak istenen iki olay vardı. Birincisi ruhların beden sahibi olmadan önce Bezm-i Elest’teki karşılaşmalarıydı. Ruhlar, insan denen elbiseyi giymeden ve bu dünyaya gelmeden önce nasıl birbirleri ile karşılaşmışlarsa, Mevlevi Mukâbele’si için bir araya gelen canlar, ruhların o hali gibi saf ve tertemiz olarak birbirleriyle karşılaşıyorlardı. Diğer anlam ise şuydu; kişi, içindeki özün farkında değildi ve Mevlâna binlerce beyitlik kitapları ile günlerce süren sohbetlerinde gerçekte bir tek konuyu anlatmıştı, o da “insan”dı. Çünkü insan hazineler üzerinde yatıp açlıktan ölecek kadar şaşkın bir varlıktı. Mevlâna her şeyin insanın kendi içinde olduğunu ve ne ararsa kendi içinde araması gerektiğini söylemiş, ona gönlünün kapılarını açması, gerçeği ortaya çıkarması için yol göstermiş, yardım etmişti.

Konya Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen Hz. Mevlana Anma Vuslat Törenleri, Konya Şeb-i Arus Turları ile Konya 'ya gelen binlerce kişinin katılımı ile heryıl gerçekleşmektedir.  07 -17 Aralık 2014 tarihleri arasında 741. VUSLAT YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI ANMA TÖRENLERİ Konya Valiliğinin organizasyonu ile gerçekleşecektir.


Mail Grubuna Katıl
Travelterminal.net sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin hakları TEK TURIZM İNŞ.TESKT. SAN. ve TİC. Şirketine aittir. Hiç bir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup değişiklik olması durumunda Travelterminal.net sorumlu tutulamaz.